Még több fegyver Ukrajnának
Pistorius hangsúlyozta, hogy a négy európai kormányfő kijevi találkozója Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel fontos jelzés volt, amely nemcsak Moszkvának, hanem Washingtonnak is szól. „Ez az üzenet számít igazán. Ráadásul nemcsak Moszkva, hanem Washington felé is” – mondta, utalva arra, hogy a transzatlanti szolidaritás kulcsfontosságú a konfliktusban.
A konkrét lépésekről szólva kifejtette:
Rengeteg fegyvert szállíthatunk, felszerelést biztosíthatunk, növelhetjük a termelést, pénzt adhatunk, hogy az ukrán hadiipart megrendelésekkel támogassuk. Rengeteget tehetünk.”
Pistorius szerint Európa képes és köteles is fokozni az Ukrajnának nyújtott katonai és gazdasági támogatást, hogy az ország ellenállhasson az orosz agressziónak. Taurus-rakéták és a koalíciós viták: „normális diskurzus”
A Taurus manőverező robotrepülőgépek Ukrajnának történő szállításáról szóló viták kapcsán Pistorius eloszlatta a koalíciós feszültségekről szóló találgatásokat.
Friedrich Merz kancellár nyitottnak mutatkozott a Taurus-rakéták szállítására, míg Matthias Miersch, az SPD frakcióvezetője ezt elutasította.
Pistorius azonban úgy reagált: „Őszintén szólva sem vitát, sem zűrzavart, sem bármiféle problémát nem látok. Normális viták zajlanak.” Hozzátette, hogy a kérdésben egyelőre nem kíván további kommentárt fűzni: „Tőlem ma nem lesz további megjegyzés ebben a témában. Egyelőre mindent elmondtunk.”
A fekete-vörös koalíció: javuló légkör
Pistorius „nagyon jónak” jellemezte a CDU és az SPD alkotta új fekete-vörös koalíció légkörét, különösen annak fényében, hogy a választási kampány kemény küzdelmekkel zajlott. „A koalíciós tárgyalások eleinte döcögősek voltak, de napról napra javultak” – fogalmazott.
Szerinte, ha ez a pozitív dinamika megmarad, sikeres kormányzati időszak várható. A védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy a különböző vélemények nem jelentenek automatikusan koalíciós válságot: „Ha a demokráciában nem tanuljuk meg újra, hogy a vitákat és a véleménykülönbségeket tárgyilagosan és higgadtan kezeljük, akkor hibát követünk el.” Pistorius szerint a nyílt és konstruktív párbeszéd a demokrácia erőssége, és a koalíció képes ezt a szellemiséget követni.
A Vatikánban várják Putyint
Annak ellenére, hogy Boris Pistorius német védelmi miniszter szerint Vlagyimir Putyin nem mutat tárgyalási hajlandóságot, a hírek szerint hétfőn telefonon egyeztet az orosz és az amerikai elnök az ukrajnai háború lezárásának lehetőségeiről.
Vasárnap XIV. Leó pápa személyesen felajánlotta közreműködését a konfliktus rendezésében. Ezzel kapcsolatban Marco Rubio amerikai külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy a Vatikán alkalmas helyszínt biztosíthatna az orosz–ukrán béketárgyalásokhoz. XIV. Leó pápa első vasárnapi áldásában a „valódi, igazságos és tartós béke” megteremtésére szólított fel, és nemrégiben kijelentette, hogy minden tőle telhetőt megtesz a béke előmozdításáért. Pietro Parolin bíboros, vatikáni államtitkár megerősítette, hogy a Szentszék továbbra is kész helyszínt biztosítani közvetlen tárgyalásokhoz.
Nyitókép forrása: Michael Kappeler / POOL / AFP